مقالات

الیاف NON-WOVEN و کاربردهای آن

الیاف NON-WOVEN و کاربردهای آن

NON-WOVEN الیافی است که به صورت پارچه های بی بافت و غیرمنسوج و برای بسته بندی ابزار و لوازم پزشکی  در فرایند استریل به کار می رود. پارچه تولید شده از این الیاف دارای لایه های مختلفی است که از ورود میکروب به سطح لوازم پزشکی جلوگیری می کند.

این پارچه ها در ابتدا به صورت سه لایه SMS  تولید و به بازار عرضه گشت که متشکل از دو لایه ی Spunbond در دو طرف و یک لایه ی Meltblond در مابین است. پس از آن به صورت چهار لایه ی SMMS تولید شد تا مقاومت بیشتری در برابر ورود میکروب ها و میکروارگانیسم ها به داخل پک را داشته باشد.

هم اکنون آخرین تکنولوژی تولید NON-WOVEN مدیکال نوع SMX بوده که به صورت پنج لایه می باشد و لایه های الیافی Meltblond با ظرافت 2-5 میکرون موجب جلوگیری از نفوذ ذرات ریز از جمله میکروبها و باکتری ها با راندمان 98% به داخل پک می گردد.  بالاترین میزان محافظت و نگهداری از وسایل در شرایط استریل را داشته و امکان ارائه ی پک کاملا آسپتیک را دارا می باشد.

منسوجات بی بافت امروزه در کارهای پزشکی بیشترین کاربرد را دارد و حتی به عنوان تصفیه کننده ی خون در دستگاه های کلیه و قلب مصنوعی و نیز به عنوان پوشش های پانسمان پیشرفته کاربرد دارد. در بهداشت و درمان لباس های بیمارستانی،پرده ها، ست های جراحی، چسب زخم ها، باند و گاز را شامل می شود.

 

 

قیمت الیاف NON-WOVEN:

موارد مختلفی در تعیین قیمت این الیاف تاثیرگذار می باشد. به عنوان مثال ممکن است مواد اولیه ای که از آن ها در تولید استفاده می شود وارداتی باشند و بالا یا پایین رفتن قیمت ارز در قیمت الیاف تاثیر داشته باشد و به این علت است که دستگاه هایی که برای تولید وجود دارند متنوع هستند. این سیستم می تواند از کارخانه ای به کارخانه ی دیگر متفاوت باشد تمام این روش ها و دلایل بر روی کیفیت محصول نهایی تاثیرگذار بوده و دانستن این نکات ضروری می باشد. این ها عواملی هستند که هم بر روی کیفیت و هم قیمت نهایی الیاف پلی استر NON-WOVEN  تاثیر می گذارند.

قابل ذکر است که خوشبختانه در ایران صنعت تولید NON-WOVEN رشد به سزایی داشته تا جایی که در سال های اخیر رشد چشمگیری در تولید Spunbond و سایر منسوجات بی بافت در نقاط مختلف کشورمان را شاهد بوده ایم.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.