مقالات

رنگ لباس های بیمارستانی

رنگ لباس های بیمارستانی

در رنگبندی و فرم های بیمارستانی می توان به رنگهای سبز، آبی، سرمه ای و سفید اشاره کرد که هر کدام از این رنگها دارای طیف وسیعی می باشند. به طور نمونه رنگهای زیرمجموعه ی رنگ آبی شامل آبی آسمانی، آبی کاربنی، آبی فیروزه ای و آبی نفتی و… می باشد.
رنگ سبز هم به همین نسبت شامل سبز کله غازی، سبز لجنی، سبز ارتشی، سبز فسفری و… می باشد.
رنگ سبز به دو دلیل به دید بهتر پزشکان کمک می کند. اول اینکه نگاه کردن به رنگ سبز یا رنگ آبی می تواند دید دکتر را نسبت به رنگهای قرمز مثل خون تقویت کند. در واقع پیامهای مربوط به رنگ قرمز در مغز محو می شود و چشمها را به تغییرات در رنگ قرمز حساس تر می کند.
دوم اینکه تمرکز روی رنگ قرمز ممکن است توهمات بینایی سبز رنگ روی سطوح سفید رنگ شود که حواس جراح را پرت می کند. این شبح های سبز رنگ در صورتی که نگاه جراح از بافت های قرمز بدن به چیزی سفید رنگ مانند پارچه های تخت یا لباس متخصص بیهوشی بیفتد ممکن است ظاهر شود.
در گذشته رنگها به دلیل محدودیت به صورت تعدادی مشخص بود ولی تنوع در رنگ پارچه ها قدرت انتخاب های لباس های فرم و روپوش بسیار بیشتر مشاهده می شود. در این مقاله شما را با انواع لباسها آشنا می کنیم پس با ما همراه باشید.

 

انواع لباس های مورد مصرف بیمارستان ها

در بیمارستان ها، واحدها و بخش های مختلفی دارای وظایف و مسئولیت های متفاوتی هستند و به این دلیل که تعداد زیادی دارند جهت برقراری ارتباط راحت تر بین پرسنل و همچنین پرسنل و بیمار توسط رنگ لباس این تشخیص به راحتی صورت میگیرد.
هر بیمارستانی کد رنگی مختص به خود را داراست و این شامل همه بیمارستان ها نمی شود. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

رنگ لباس پزشکان:

غالب رنگهای روپوش پزشکان سفید رنگ با جنس پنبه یا پلی استر در نظر گرفته شده که روانشناسی این رنگ (که نشان دهنده خلوص، پاکی، کمال و انسان دوستی است) را اولویت پوشش سفید در پزشکان را مشخص می کند.

 

رنگ لباس بیماران

برای بیماران دو رنگ صورتی(برای بانوان) و آّبی(برای آقایان) لباس هایی هستند که پارچه های گرماژ سبک استفاده می شود که سبک بوده و جنس آن تترون یا ترگال می باشد.

رنگ لباس تکنسین اتاق عمل

لباس جراحان در اتاق عمل به رنگهای آبی کمرنگ، سبز یا خاکستری بوده که استریل می باشد و به دو صورت چندبارمصرف و یکبار مصرف تولید می شود که گان نام دارد و باعث تقویت دید چشم جراح شده و تمرکز وی را بالا می برد. جنس گان اتاق عمل یکبارمصرف اسپان باند و چندبارمصرف پنبه، ویسکوز مخلوط پلی استر می باشد. رنگ لباس جراح باید ضدآب بوده و در اثر شست و شو نباید تغییر رنگ دهد. بیماران در اتاق عمل هم یک گان مخصوص دارند که هر بخش رنگ متفاوتی دارد.

لباس پرسنل اداری(بیمارستان)

پرسنل بخش اداری لباس های فرم اداری استفاده می کنند که برای خانم ها مانتو و شلوار و برای آقایان پیراهن و شلوار است.

لباس خدمات

به دلیل ارتباط این عزیزان به انواع زباله های بیمارستانی و در نتیجه شست و شوی زیاد با مواد ضدعفونی کننده باید ضدآب بوده و کیفیتی بالا داشته باشد. لباس خدمات غالبا راحت تر، سبک تر و بازتر تهیه می شود تا شخص احساس راحتی کند.

امیدوارم این مقاله در بالا بردن اطلاعات شما عزیزان موثر واقع شده و به آشنایی بهتر شما کمک کرده باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.