مقالات

گان جراحی – قسمت اول

گان جراحی:

یکی از پوشش های کاربردی برای جراحان به ویژه در اتاق عمل گان جراحی هست. گان های جراحی عمدتا دو دسته هست:

  1. برخی از آنها گان های جراحی یکبارمصرف که فقط یکبار قابلیت استفاده دارند و پس از استفاده باید دور انداخته شوند.
  2. دسته دوم گان های جراحی چندبارمصرف هستند.

نکته ی قابل توجه درباره ی گان های چندبارمصرف این هست که از مخلوطی از پارچه تولید شده اند از جمله پنبه و نانو، که جنس های مرغوبی هستند که در جهت حفظ بهداشت هم مقرون به صرفه هستند. همچنین آنها قابلیت ضدآب ژاول دارند که باعث می شود بعد از شستشو رنگ خودشون را از دست ندهند و می توان چندین بار آنها را شستشو کرد.
همچنین این گان ها قابلیت چندین بار استریل شدن را دارند و چون از الیاف طبیعی تهیه شده اند باعث می‌شود هیچگونه حساسیتی برای جراح به وجود نیاورد و فرد بتواند به راحتی از آن استفاده کند و هیچگونه آسیبی به پوست فرد وارد نمی شود. در ضمن سبک هستند و به راحتی قابل استفاده هستند. آنها جنس با کیفیتی دارند و قابلیت حفاظتی آنها بسیار بالاست. گان بدن جراح را از انتقال هرگونه عفونت یا ویروسی در امان نگه می دارد. همچنین دارای قابلیت تنفس هست و در عین حال هزینه مناسبی هم دارد و هیچگونه آسیبی به محیط وارد نمی کند. همانطور که گفتیم گان های چندبار مصرف مخلوطی از جنس پلی استر، پنبه، ویسکوز و یا تک تک آنها می تواند باشد.

جنس گان جراح:

جنس گان های جراح یکبار مصرف معمولا اسپان باند هست و در محیط هایی که خیلی میزان آلودگی به باکتری و عفونت های ویروسی زیاد باشد سعی می شود که همین پارچه های اسپان باند را لمینیت کنند. که عموما لایه لمینیت روی پارچه پرس می شود و فاقد دوخت هست. هرچقدر گان جراح درز کمتری داشته باشد به همان اندازه نفوذ ویروس و میکروب، مقاوم، محافظ و مطمئن تر خواهد بود. بعضی از بیمارستان ها روی درزهای دوخت گان ها از نوارهای ایزوله استفاده می‌ کنند که عبور میکروب و ویروس را به حداقل می رساند.

 

پارچه ای که در گان های جراحی یکبارمصرف استفاده می شود بدون تار و پود هست چون تار و پود باعث تجمع میکروارگانیزم ها می شود و از استریل صحیح گان جراح جلوگیری می کند.
در ضمن گان جراح یکبارمصرف علاوه بر سهولت استفاده سبک و راحت هست و پوشش آن برای جراح کامل هست و از لحاظ استریل بودن هم جراح هیچگونه نگرانی ای ندارد‌. حتی زمان جراحی هم به دلیل تا کردن مناسب و حجم کم گان ها و شان ها حجم کمتری نسبت به گان های پارچه ای دارد.
این گان ها تا حدودی دارای قابلیت تنفس هوایی هم هستند و تقریبا جراح می‌تواند بدون تعریق داخل این گان ها کار خود را انجام دهد. البته در مورد عدم تعریق گان های پارچه ای الویت دارند چون میزان پنبه آنها بیشتر هست. یک جراح در هنگام جراحی ملزم به حفظ بهداشت هست که گان یکبارمصرف در این امر بسیار دخیل است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.